سانسور اينترنت جهت دادن سليقه كاربران است

از سایت آی تی ایران :

1 بهمن 81 – روزنامه آسيا - بنجامين جي ادلمن دانشجوي رشته حقوق دانشگاه هاروارد، يكي از جوان ترين محققان دانشگاهي است كه در زمينه اينترنت فعاليت مي كند. او از جمله كساني بود كه قانون Digital Millennium Copyright را به چالش كشيد. اتحاديه آزادي هاي مدني آمريكا چندي پيش عليه شركت آمريكايي N2H2 به دادگاه شكايت كرد.
علت شكايت اين اتحاديه از N2H2اين بود كه N2H2كه در زمينه ارائه فيلترهاي اينترنت فعال است، از ادلمن به خاطر افشاي سايت هاي مسدود شده شكايت كرده بود. اتحاديه آزادي هاي مدني آمريكا (ACLU) از قاضي پرونده خواسته تا شكايت N2H2 را مردود اعلام كند. در ادامه مصاحبه اي با بن ادلمن در رابطه با فعاليت هاي او را مي خوانيم:

شما چطور به موضوع فيلتر اينترنت علاقه مند شديد؟
من نسبت به اين موضوع از چند سال پيش علاقه مند بودم. تعيين زمان شروع علاقه مندي دشوار است اما ACLU دو سال پيش با من تماس گرفت تا در زمينه فيلتر اينترنت به آنها كمك كنم چون در آن زمان آنها سعي داشتند تصميم ايالت هاي مختلف آمريكا مبني بر استفاده از نرم افزارهاي فيلتر اينترنت را به چالش بكشند . به عنوان مثال در آلاسكا تصميم داشتند در كتابخانه ها از اين نرم افزارها استفاده كنند و يا چند ايالت ديگر.
چنين اعمالي همگي خلاف قانون اساسي بود و Aclu تصميم داشت با اين رويه مبارزه كند. بعداً قانون محافظت از كودكان در اينترنت تصويب شد كه در آن استفاده از اين نرم افزارها در مدارس و كتابخانه ها اجباري شد. از آن زمان فيلتر در اينترنت به موضوعي مهم براي من تبديل شده است.
ACL4 چطور از كار شما باخبر شد كه به شما مراجعه كرد؟ من چندين كار تحقيقاتي انجام داده بودم و در همان زمان در مركز بركمن براي اينترنت و جامعه مربوط به دانشكده حقوق هــــــــاروارد فعاليت مي كردم.

آيا شما قبل از اين كه به هاروارد بياييد به كامپيوتر علاقه داشتيد؟
من به كامپيوتر از مدت ها پيش علاقه دارم. از سال هاي اوليه تحصيل و در دوران دبيرستان من مدام با كامپيوتر كار كرده ام، به مردم براي خريد كامپيوتر كمك كرده ام و در زمينه تعميرات كامپيوتر و طراحي بانك هاي اطلاعاتي و شبكه ها فعاليت داشته ام.

هنگامي كه از شما شكايت شد شما از موضوع "تكنولوژي و سياست كنترل" صحبت كرديد. منظورتان از آن عبارت چه بود؟
من اين عبارت را از پروفسور جاناتان زيترين وام گرفتم كه استاد دانشكده حقوق هاروارد است. در اين دانشكده موضوع درس ارائه شده توسط ايشان "اينترنت و جامعه: تكنولوژي ها و سياست هاي كنترل" نام دارد، كه موضوع تحقيقات وي نيز هست. اما منظور من از بيان اين عبارت اين بود كه در سال هاي 1996، 1997 و 1998 اينترنت چيزي بود كه شما مي خواستيد و هيچ كس نمي توانست تغييري در آن به وجود آورد و هيچ كس نمي توانست شما را از كاري كه مي خواستيد انجام دهيد، باز دارد. اگر مي خواستيد، كسي را تهديد مي كرديد و كسي هم متــوجه نمي شد، مي توانستيد موسيقي دانلود كنيد و كسي كاري به كار شما نداشت.
اما به نظر من و پرفسور زيترين نيروهايي وجود دارد كه به خاطر منافع اقتصادي، سياسي و يا دلايل ديگر سعي در محدودسازي دسترسي مردم به اينترنت كردند و تلاش كردند تا بر سر آنچه مردم در اينترنت مي خواهند، مانع بتراشند.
در ظاهر ممكن است اين امري پيش پـــا افتـــاده و معمولي باشد. قدرت هاي بزرگ در هر حال قدرتمند مي مانند اما در اينجا يك مساله كليدي وجود دارد و اين مساله من را به مسيري هـــدايت مي كند كه تحقيقاتم را انجام مي دهم.
مساله فيلتر اينترنت موضوعي مهم است. فيلتر نشانه اعمال كنترل است، به اين معني كه كسي بين شما و جايي كه شما مي خواهيد بـــــازديد كنيد، قرار مي گيرد.
مثلا شما مي خواهيد درباره سرطان سينه اطلاعاتي به دست آوريد اما شركتي مانند N2H2 اين اجازه را به شما نمي دهد و مي گويد اين به معني پورنوگرافي است كه اين به نظر من تداعي كننده مفهوم "سياست و تكنولوژي كنترل" است.

چرا شما سعي مي كنيد به فهرست سايت هاي مسدود شده دسترسي پيدا كنيد؟ اين ليست چه منفعتي براي كاربران دارد؟
هنگامي كه كسي كالايي را تقاضا مي كند تمايل دارد كه بهترين را بخرد. هنگامي كه شما خودرويي را مي خريد همه چيز را كنترل مي كنيد. از همه جزييات با خبر مي شويد. ماشين را امتحان مي كنيد اين كار را مي كنيد، چون مي خواهيد مطمئن شويد كه خريد آن ارزش سرمـــايه گذاري را دارد.
اما با نرم افزارهاي فيلتر شما با سليقه آن ها كار مي كنيد. اين نرم افزارها كاربران را از ارزيابي و سنجش كالا در اينتـــرنت باز مي دارد. آن ها (طراحان نرم افزارها و شركت هاي استفاده كننده) ليست سايت هاي مســـدود شده را مخفي نگه مي دارند و نمي خواهند كسي از آن ها باخبر شود.

درباره اين نظر كه مي گويند اگر مردم در اين باره ناراحت بودند، اقدام به خريد اين نرم افزارها فيلتر نمي كردند چه مي گوييد؟
در اين رابطه بايد گفت مردمي كه اين نرم افزارها را مي خرند، اولا تعدادشان زياد نيست و ثانيا اينها افرادي نيستند كه اين موضوع آن ها را ناراحت سازد. يعني استفاده از فيلتر هيچ اثري روي كار آن ها نمي گذارد. اما اين موضوع فيلتر بر روي بسيار ديگر اثر منفي مي گذارد. با نصب فيلتر در شبكه كتابخانه ها مراجعان ديگر نمي توانند درباره ايدز يا مثلا سرطان سينه با خبر شوند. چون اين سايت ها به تشخيص اين فيلترها و يا در واقع كنتـــرل كنندگان آن ها پورنوگرافي محسوب و مسدود شده است.
شايد ميليون ها سايت به اين ترتيب مسدود مي شود واين موضوع بسيار مهمي است كه بايد به آن توجه كنيم. چنين كاري هنگامي كه در دنيا هنوز گرسنگي و فقر ديده مي شود جاي سوال دارد.

فكر نمي كنيد با اقدامات شما و Aclu موقعيت تجاري N2H2 و شركت هاي مشابه به خطر مي افتد؟
خوشبختانه ما داراي اطلاعاتي هستيم كه مي توانيم به راحتي پاسخ دهيم كه حقيقت ماجرا چيست. چند سال پيش چنـــد برنامه نــويس به ليست هاي مسدودشده توسط نرم افزار cyber patrol دسترسي پيدا كردند و برنامه اي به نام CPHack را نوشتند كه با آن ليست وب سايت هاي مسدود شده در اختيار كاربران قرار مي گرفت.
علي رغم اين موضوع، شركت سازنده نرم افزار فيلتر هنوز پا برجاست و به فعاليت خود ادامه مي دهد.
آن ها از فعاليت هاي اين برنامه نويسان دچار ضرر يا ورشكستگي نشده اند.
اگر چه افشاي فهرست ليست هاي ممنوعه خوشايند اين شركت ها نيست، امـــا به ضرر آن ها هم نيست. اين شركت ها پوشش رسانه اي خوبي پس از اين ماجراها به دست آوردند و بحث بزرگي همه جا در گـــرفت كه آيا اين نرم افزارها خوب و مفيد هستند يا خير.

آيا علاقه شما به حقوق از علاقه شما به تكنولوژي نشات مي گيرد؟
علاقه من به حقوق به يك سنت خانوادگي برمي گردد. پدربزرگ من، وكيل بود. پدر و مادر و عموي من همگي وكيل و پرفسور رشته حقوق هستند.

آخرين پروژه شما در مركز بركمن هاروارد چيست؟
در حال حاضر من روي قضيه فيلتر در كشورهاي مختلف فعاليت مي كنم. مثلا در چين سيستم فيلتر بسيار قدرتمندي وجود دارد. اگر شما در چين باشيد، نمي توانيد از اينترنت به طور كامل استفاده كنيد چون درهاي بسته متعددي در مقابل شما قرار دارد . شما مي توانيد جايي برويد كه دولت به شما اجازه مي دهد. گزارشي هم درباره اين موضوع آماده كرديم كه در سايت مركز بركمن موجود است. كار مشابهي براي عربستان سعودي صورت گرفته است. سايت هاي متعددي درعربستان از طرف دولت مسدود شده اند، سايت هاي مربوط به زنان، تاريخ زنان، حق راي زنان، جنبش هاي آزادي خواهانه زنان، سايت هاي مربوط به فرهنگ عامه(Pop) ، طنز ، شركت هاي فيلمسازي و شركت هاي فعال در امر موسيقي همگي از طرف دولت مسدود مي شوند. بخش اعظم اين سايت ها حتي داراي مشكل پورنوگرافي نيستند اما از طرف دولت مسدود شده اند.
گزارش اين موضوع نيز در سايت بركمن وجود دارد. هم اكنون من توجه خود را معطوف كشورهاي ديگر كرده ام كه در آينده نتايج آن ها را منتشر خواهم كرد.

/ 0 نظر / 10 بازدید